Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku znajduje się przy ul. Tumskiej 8. Zbiory tego obiektu pochodzą z Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej. Pierwsza wystawa dotycząca sztuki sesyjnej odbyła się w 1967 roku. Nowa siedziba Muzeum została wybudowana w 2005 roku i jest jednym z nowocześniejszych w Polsce obiektów muzealnych. Otoczenie Starego Miasta pozytywnie wypływa na ilość odwiedzających to miejsce. Kolekcja etnograficzna znajduje się w muzealnym spichlerzu, położonym nieopodal brzegu Wisły.

Płockie Muzeum posiada liczne zbiory przeróżnych eksponatów z kilku dziedzin. Dla ułatwienia zostały one sklasyfikowane tematycznie. Tak więc wyróżnia się Dział Sztuki, który liczy niemalże 15 tys. przedmiotów, w jego skład wchodzi 5,5 tys. obiektów secesyjnych oraz około 600 neosecesyjnych. Kolejny dział, największy pod względem wielkości w Muzeum Mazowieckim to Dział Numizmatyki, który posiada ponad 35 tys. okazów. Równie obszerny jest Dział Historii, zawierający ponad 20 tys. przedmiotów muzealnych. Następną sekcją jest Dział Archeologii, liczący prawie 6 tys. obiektów. Ostatni – Dział Etnografii ma około 9,5 tys. obiektów

Muzeum Mazowieckie czynne jest przez cały rok. W sezonie letnim, czyli od kwietnia do października, dla odwiedzających gmach czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Natomiast w sezonie zimowym, obiekt otwarty jest we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków, od 10.00 do 16.00. Cena wejściówki normalnej to 8 zł, ulgowej – 4 zł. Dzieci poniżej 7 roku życia mają wstęp bezpłatny. Bilety na cykliczne wystawy w Spichlerzu są tańsze i kosztują od 2 do 3 zł. Dodatkowo muzeum oferuje wypożyczenie audioprzewodnika w cenie 5 zł.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz