Stary Rynek w Płocku

Historia Starego Rynku w Płocku być może nie jest tak stara, jak historia samego miasta, jednak warto przybliżyć ją, by dowiedzieć się, czemu to serce dawnej średniowiecznej osady było tak istotne i jakie funkcje pełni dzisiaj. Stary Rynek w Płocku jest bowiem jednym z najważniejszych obiektów Starego Miasta. Ten prostokątny plac powstał na początku XVI wieku, za czasów panowania księcia Bolesława II. Ulokowany w centrum miasta pełnił funkcję targu, na którym wznosiły się stragany i kramy kupców oraz jatki miejskie, gdzie można było kupić wyłącznie artykuły spożywcze.

Jak każdy targ Stary Rynek tętnił życiem. Praktycznie do połowy XIX wieku to właśnie tutaj znajdowały się zajazdy, oberże i najbogatsze sklepy. W jego południowo-wschodniej części znajdował się gotycki ratusz, przed którym dawniej wznosił się szafot, gdzie skazańcy kończyli swój żywot. Była to jednak tylko tymczasowa siedziba władz miasta, która funkcjonowała od 1813 roku. Dopiero w latach 1824-1825 gotycka budowla została zastąpiona nowym, klasycystycznym budynkiem, zaprojektowanym przez Jakuba Kubickiego, który od tej pory służył jako siedziba władz miasta.

W długiej historii Starego Rynku, oprócz tych pozytywnych i napawających nadzieją wydarzeń znajdziemy również takie, które tę nadzieję odbierały. Były to pożary, często nawiedzające tę część Płocka. Wszystkie zabudowania na placu były drewniane, to niestety sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Dynamiczny rozwój zarówno samego Rynku, jak i miasta zmusił władze do powiększenia przestrzeni targowej. Dlatego w drugiej połowie XIX wieku plac przed ratuszem przerobiono na park z alejkami, a mieszczący się tutaj bazar przeniesiono na Nowy Rynek. Od tej pory plac stał się miejscem schadzek i spotkań towarzyskich. Wzniesiono tu estradę, na środku Rynku stanęła nowoczesna, podświetlana fontanna Afrodyta. Mieszczące się na placu kamienice pochodzą z końca XVIII i XIX wieku. Jedną z najstarszych jest barokowa kamieniczka z końca XVII wieku.

Stary Rynek w Płocku

Inną atrakcją na Starym Rynku jest dawny Hotel Berliński, a obecny Dom Darmstadt, w którym mieszkał słynny niemiecki pisarz Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Znajdziemy tu również Dom Prasy, czyli kamienicę wybudowaną w 1818 roku, w której mieściły się redakcje kilku lokalnych gazet (m.in. Tygodnika Płockiego). Kolejnym zabytkowym obiektem mieszczącym się na Starym Rynku jest zegar słoneczny z 1793 roku. Każdego dnia o 12.00 i 18.00 z wieży ratuszowej rozlega się płocki hejnał. Atrakcją jest także scena pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego prezentowana na wieży tuż po hejnale.

 

Jeden komentarz

  1. Czytelniczka listopad 2012 at 12:52 #

    A na żywo Rynek jeszcze piękniejszy niż na zdjęciu. Polecam szczególnie latem.

Zostaw komentarz